Menu

Organizace, ochrana, sdílení digitálních zdrojů

Organizace, ochrana, sdílení digitálních zdrojů

Učitel organizuje digitální obsah a zpřístupňuje jej žákům, rodičům a ostatním pedagogům. Účinně chrání citlivý digitální obsah. Respektuje a korektně uplatňuje pravidla ochrany soukromí a autorských práv. Rozumí podstatě i způsobu využití otevřených licencí a otevřených vzdělávacích zdrojů.

10 videoklipů týkajících se Otevřených vzdělávacích zdrojů

Informační sada JISC je vynikajícím úvodním průvodcem Otevřenými vzdělávacími zdroji

Autorská práva

Školství je specifickým případem, co se týká autorských práv. Platí zde hlavně tyto zásady:

V souladu s autorskými právy je použití koupené kopie filmu či hudby.

Porušením autorských práv je rozmnožování a šíření výňatků autorských děl (textů učebnic) bez souhlasu autorů nebo nakladatelů v písemné i digitální formě.

Podrobněji například na tomto blogu.

Nabídka zdrojů materiálů ve formě obrázků, hudby, videí, která nepodléhají autorskému zákonu: 

· Pixabay nabídka obrázků, znělek, krátkých videí
· Stockio nabídka obrázků, znělek, krátkých videí
· Public Domain Pictures nabídka obrázků
· Public Domain review videa, historická videa
· Pexels nabídka obrázků
· Unsplash nabídka obrázků
· Free Images nabídka obrázků
· Openclipart nabídka klipartů ke stažení ve formátech SVG, WMF, PNG a PDF
· Free Clip Art Images nabídka klipartů ke stažení ve formátech SVG a PNG

· Freepik – velký výběr obrázků vhodných i pro komerční využití, ale s nutností uvedení zdroje
· Photos for Class – velký výběr obrázků, stáhnuté obrázky mají v dolní části v černém proužku informaci o licenci
· Free Music Archive velký výběr hudby, ale pozor na licenci uvedenou u vybrané skladby
· Zvuková knihovna YouTube s hudbou a zvukovými efekty je dostupná po přihlášení pomocí účtu Google.
· Audio Library – Music for content creators Audio Library je YouTube kanál, který nabízí hudbu bez copyrightu.
· Incompetech Music Search filmová hudba Kevina MacLeoda
· Další zdroje hudby i pro komerční použití lze nalézt v odkazu ZeptejseFilipa


 YouTube  je zdrojem hudby a videí a je třeba mít při vyhledávání zapnutý filtr se zvolenou licencí Creative Commons. Na stránce  Autorská práva na YouTube   jsou důležité informace a doporučení pro tvorbu videí, jak spravovat vlastní práva na YouTube a jak respektovat práva ostatních.  

Ochrana digitálních zdrojů

Digitální zdroje je třeba si rozdělit z pohledu učitele dle používání na zdroje pro administrativu a na zdroje pro výuku. Digitální zdroje administrativu v podobě používaného školního informačního systémuviz  podpilíř Pracovní komunikace dále se řídí vnitřním předpisem vzdělávací organizace na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost NÚKIB. 

Při distanční výuce je potřeba dodržovat kybernetickou bezpečnost dle Vyhlášky č. 316/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a dále pravidla a bezpečnost při videokonferencích, online schůzkách s rodiči, žáky viz metodika Videokonference bezpečně

NÚKIB (Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost nabízí bezpečnostní doporučení, e-learningové kurzy kybernetické bezpečnosti, konference, semináře, workshopy.Dále nabízí i kontaktní vzdělávání  a poskytuje materiály pro školy  v podobě her, videí, které se věnují bezpečnému brouzdání po internetu, bezpečného používání digitálních technologií. Projekt sdružení CZ.NIC formou zábavných cca dvouminutových videí přibližuje problematiku internetu. 

Ke každému videu je doprovodný text, který se dané problematice věnuje více do hloubky, a pro učitele u každého dílu jsou vzdělávací balíčky ke stažení, pomocí kterých si mohou obohatit výuku informatiky i dalších předmětů ve škole. MŠMT připravilo Stručný návod na zabezpečení souvisejících s GDPR  formou dokumentů, které mohou pomoci zorientovat se prakticky v povinnostech souvisejících s GDPR. 

Ověřit své znalosti o bezpečném užívání internetu lze na tomto odkazu, webové stránky Bezpečný internet nabízí i mnoho inspirace do výuky. 

Učitel za respektu a uplatňování pravidel vyplývajících z autorských práv sdílí své vzdělávací zdroje ve virtuálním vzdělávacím prostředí pomocí příloh, odkazů, QR kódů. Dále je sdílí online na webových stránkách, vzdělávacích portálech či blozích. 


Webové stránky se sdílenými digitálními materiály a pro možné sdílení

Každý z nás respektujme a korektně uplatňujme pravidla ochrany soukromí a respektujme omezení vyplývajících z autorských práv, neboť určitě nechceme, aby námi vytvořený materiál někdo vydával za svůj nebo ho kopíroval mezi žáky, popřípadě sdílel v online prostředí. 

Odkazy, které by se mohly hodit